تجارت الکترونیک ، انقلابی در عرصه مبادلات تجاری

بسیاری از اقتصاددانان و متخصصان بر این عقیده‌اند که در سالهای اخیر انقلابی شبیه  انقلاب صنعتی به وقوع پیوسته است که جهان را وارد " عصر اطلاعات و ارتباطات " نموده که بسیاری از جنبه‌های اقتصادی,‌ اجتماعی و فرهنگی حیات بشر را دستخوش تحولی عمیق نموده است. یکی از ابعاد این تحول, تغییرات عمیقی است که در روابط اقتصادی به وجود آمده است. مبادلات تجاری به سرعت از حالت سنتی خارج شده و به سوی انجام مبادلات مبتنی بر اطلاعات الکترونیک در حرکت است.
تجارت الکترونیک ‌به دلیل سرعت چشمگیر ، کارایی بالا ، کاهش هزینه ها و بهره برداری از فرصت های زودگذر عرصه جدیدی را در رقابت گشوده است تا آنجا که به نظر می رسد دور ماندن از این سیر تحول نتیجه‌ای جز منزوی شدن در عرصه اقتصاد نخواهد داشت . از طرفی رشد سریع و روز افزون تجارت الکترونیک در کشورهای پیشرفته و مزیت های رقابتی حاصل از آن بدان معناست که ما نیز باید سریعا در استراتژیها و سیاستهای تجاری و بازرگانی خود تجدیدنظر کنیم چرا که بدون اغراق عدم بهره گیری از تجارت الکترونیک به معنای کندی در انجام معاملات و از دست رفتن فرصت های لحظه ای و زودگذر در تجارت است .
شرکت برفاب خراسان با استعانت از خداوند متعال و با اتکا به تجربه 20 ساله خدمت در بخش کشاورزی، بر آن شد ،گامی هر چند کوچک اما استوار و مصمم در این راه بردارد. لذا با بهره مندی از تجارب پیشگامان این نوع تجارت در عرصه بین الملل و همچنین متخصصین داخلی شرکت ، پرتالی جامع و کامل با نام " بازار بزرگ کشاورزی ایران www.bbk-iran.com  "  را ه اندازی نمودیم که تمامی فعالان عرصه کشاورزی اعم از  تولید کنندگان و تامین کنندگان کالا ، بهره برداران بخش کشاورزی ، سازمان ها ، ادارات  و مراکز علمی و پژوهشی مرتبط ، جامعه مهندسین کشاورزی ، دانشجویان و اساتید دانشگاه ها ،شرکت های واردات و صادرات و سایر خریداران عمده را در بر می گیردکه   از مهمترین دلایل شکل گیری " بازار بزرگ کشاورزی" می توان به اختصار به موارد زیر اشاره کرد:
1 -  ظهور  نسل جدید و تحصیلکرده در بخش کشاورزی و تغییربافت کشاورزی ازسنتی به صنعتی
2 –ورود تولید کنندگان و تامین کنندگان جدید و  تنوع بسیار زیاد کالا در بازار و عدم آشنائی خریداران با همه این کالاها
3 – ضعف در روش های اطلاع رسانی تجاری در معرفی کالا و تولیدات و نیاز به شیوه های نوین اطلاع رسانی
4 - عدم وجود وقت کافی برای جستجوی کالا در سطح بازار
5-  عدم آگاهی و دسترسی خریدارن به آخرین تولیدات و کالاهای شرکت ها و محصولات ارایه شده
6- عدم دسترسی خریداران به مشخصات فنی و مزیت ها و ویژگیها کالا در هنگام خرید
7- عدم امکان مقایسه بین کالاها و تولیدات مشابه به دلیل نبود بازارجامع
8-نبود بانک اطلاعاتی کامل و جامع با اطلاعات به روز و آنلاین
9-پراکندگی سایت ها وظهورسایت های غیرتخصصی و گمراه کننده
10-عدم امکان تشکیل یک بازار منسجم ،جامع وگسترده ودر دسترس، در دنیای واقعی
11-صرف هزینه های زیاد برای چاپ انواع کاتالوگ، بروشور جهت معرفی کالا وبیان مشخصات فنی
امید داریم بتوانیم باگسترش این پرتال در داخل کشور ضمن ارائه خدمات گسترده به جامعه بزرگ کشاورزی و معرفی هرچه بهتر انواع کالاها و تولیدات کشاورزی در بازارهای بین المللی شاهد حضور پررنگتر در امر صادرات به سایر کشورها باشیم .

بــــازار بـــزرگ کشـــاورزی ایـــــــــران

   + کشاورز - ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٩

ضرورت بکارگیری تجارت الکترونیک در بخش کشاورزی

ضرورت بکارگیری تجارت الکترونیک در بخش کشاورزی
بسیاری از مردم، تجارت الکترونیک را منحصر به خرید و فروش از طریق شبکه اینترنت می‌دانند، در حالیکه این امر فقط بخش کوچکی از تجارت الکترونیک را تشکیل می‌دهد و این مفهوم اکنون گستره وسیعی از جنبه‌های مختلف تجاری و اقتصادی را دربرگرفته‌ است. به سادگی می‌توان هرگونه فعالیت تجاری و مالی بین موسسات و افراد مختلف را در حیطه تجارت الکترونیک گنجاند. یکی از مشکلات چرخه ی تولید کالا و محصولات کشاورزی ؛ موضوع بازاریابی و دسترسی به خریدار می باشد که این امر نیز به دلیل پراکندگی مناطق تولید و دوری آن از مراکز فروش می باشد. از دیر باز عرضه ی محصولات کشاورزی و دامداری از طریق واسطه ها صورت می گرفت. گردش جریان محصولات به این صورت باعث می شد که سودمندی تولیدکنندگان از تولید محصولات کشاورزی به حداقل برسد و واسطه ها بیشترین سود را کسب نمایند . عدم اطلاع و ارتباط صحیح تولید کننده با مصرف کننده موجب کسب سودهای نامعقول توسط افراد خاص گردیده است که در حقیقت از ضعف اطلاعات مصرف کننده و تولید کننده حداکثر سوء استفاده را می نمایند. در نتیجه گاهی شاهد کمبود برخی از محصولات هستیم در حالیکه گروهی دیگر از محصولات ، مازاد تقاضای بازار ، عرضه می گردند. در سالیان اخیر ، فناوری اطلاعات و ارتباطات در عرصه ی تجارت ، بسیاری از این چالش ها را از پیش رو برداشته است و امروزه از تجارت الکترونیک می توان در توسعه ی بخش کشاورزی و بازاریابی محصولات کشاورزی نیز استفاده نمود. قابلیت استفاده از اینترنت در عرضه ی محصولات کشاورزی به بازار از مزایای قابل توجه فن آوری تجارت الکترونیک می باشد. استفاده از مبادلات الکترونیکی اطلاعات به جای روش های سنتی مبتنی بر کاغذ باعث شد ضمن صرفه جویی در هزینه ی فعالیت های مختلف تجاری ، ارتباطی مستقیم بین کلیه بخشها برقرار گردد که این خود سبب کسب اطلاعات صحیح و بروز گردید. در کشور ما نیز بنا به ضرورت ، چند سالی است که بحث استقرار و به کارگیری تجارت الکترونیک در دستور کار دولت قرار گرفته و امید است تا با مطالعه ی جنبه های متفاوت آن بتوان ، گامی مؤثر و با اهمیت در عرصه ی تجاری کشور برداشت و از این مزیت رقابتی در جهت شکوفایی اقتصاد و کشاورزی کشور، هرچه بیشتر استفاده نمود.

بازار بزرگ کشاورزی ایران

   + کشاورز - ۳:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢۸

معرفی تولید و تامین کنندگان انواع کود شیمیایی و سموم کشاورزی

انواع کود و سموم کشاورزی

اطلاعات بیشتر

   + کشاورز - ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢۸

اعلام آمادگی ایران برای همکاری در زمینه های کود، بذر و شیلات

جمهوری اسلامی ایران، آماده است تا تجارب خود در زمینه های کود، بذر و شیلات را در اختیار کشورهای عضو گروه D8 قرار دهد.
به گزارش خبرنگار ایانا، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در دومین اجلاس وزرای کشاورزی کشورهای عضو گروه D8 با اعلام این مطلب گفت: سازمان D8 از 13 سال گذشته با هدف تقویت فرایند توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای عضو تشکیل شده است و با اتکا به توانمندیهای خود همکاریهایی در زمینه های کشاورزی، نقشه راه تهیه کرده است.

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢۸

مدیریت استفاده از کود فسفات

به کار بردن کودهای فسفات اصولا به مشخصات خاک از قبیل نوع مواد معدنی رسی، درجه هوادهی خاک، pH آن، نمونه های زراعی، شدت زراعی و رژیم آب بستگی دارد. خاک هایی که قبلا درآن ها برنج آبی کشت می شده است به کود فسفات بیش تراز کشت محصولات دیمی مانند سورگوم و ارزن نیاز دارد. زیرا خاک های باتلاقی شده در گذشته دارای ظرفیت جذب فسفر زیادتر از خاک های خشک بوده اند.

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

مزایا و معایب کاربرد لجن فاضلاب به عنوان کود در کشاورزی

امروزه به دلیل محدودیتهای قانونی که در مورد روشهای سوزاندن و دفن لجن فاضلاب در اراضی و اقیانوسها به وجود آمده است،متخصصین محیط زیست برای رهایی از مشکلات ناشی از لجن تولید شده در تصفیه خانه ها،استفاده از آن را به عنوان کود در کشاورزی توصیه میکنند.لجن فاضلاب رسوباتی است تشکیل شده از مواد معدنی و آلی که در مراحل مختلف تصفیه به صورت توده غلیظی از فاضلاب جدا میشود.این مواد به دلیل دارا بودن مقادیر قابل توجهی از ترکیبات آلی و عناصر غذایی مورد نیاز گیاه میتوانند به عنوان یکی از بهترین و ارزان ترین کودهای آلی برای اراضی کشاورزی مطرح باشند.اما وجود پتانسیل سمی عواملی از قبیل فلزات سنگین در لجن ها که مهمترین فاکتور محدود کننده استفاده از آنها میباشد،نباید از نظر دور بماند.بسیاری از محققین کاهش کیفیت و عملکرد محصولات در کاربردهای بالای لجن فاضلاب را به دلیل وجود فلزات سنگین در لجن دانستند.لجن فاضلاب بسته به منبع آن دارای یک سری ویژگی های مثبت یا منفی برای خاک می باشد که در این مطالعه به برخی از این اثرات پرداخته میشود.

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

خواص کودهای شیمیایی ازته

یکی از کودهای مصرفی، کود اوره است. کود اوره که به کود شکری نیز معروف است در سطح جهان از پر مصرف ترین و ارزان ترین کودهای شیمیایی ازتی است. کود اوره ۴۶ درصد ازت دارد و حلالیتش در آب خیلی خوب است و به همین دلیل در خاک برای تهیه محلول های کودی و محلول پاشی بر روی گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.
در محلول پاشی روی گیاه ممکن است که کود اوره دارای مقداری ماده سمی بیوره باشد که این ماده نباید از یک مقدار مشخص بیشتر باشد.

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

بررسی لزوم مصرف کود سرک ازته در زراعت غلات دیم

بر اساس شواهد موجود بسیاری از کشاورزان دیمکار غلات با دردسر فراوان و هزینه بالا کود سرک ازته را تهیه می نمایند به امید این که با مصرف آن عملکرد در واحد سطح افزایش یابد اما متاسفانه در موارد زیادی مصرف کود سرک ازته نتیجه منفی داشته است و کشاورزان علاوه بر تحمل هزینه تهیه و مصرف کود، دچار خسارت شدید شده اند.
شرایط آب و هوایی حاکم بر زراعت غلات دیم از سالی به سال دیگر متفاوت است و در برخی از سالها مزارع دچار تنش شدید خشکی و در برخی از سالها دچار تنشهای ناشی از پربارانی می شوند.

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

کودهای بیولوژیک جایگزینی حیاتی برای کودهای شیمیائی

امروزه با افزایش تولید کشاورزی به جهت رفع نیازمندیهای رو به رشد جمعیت در حال گسترش ، در مورد آینده تأمین غذا برای مردم مطرح گردیده است . انواع آلودگی زیستی، فرسایش خاک ، مقاومت آفات به سموم و گسترش کودهای شیمیایی سبب گردید تا به جهت حفظ منابع به گذشته و کشت های صنعتی برگردیم . پس برای تولید محصول سالم و پاک ، هیچ راهی جز کشاورزی ارگانیک نداریم . کشاورزی ارگانیک یعنی استفاده از اطلاعات علمی و سنتی برای کاهش استفاده از سموم و مواد شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی و دامی . پس برای مدیریت صحیح بجای استفاده از کود شیمیایی از کودهای طبیعی و کودهای حیوانی و بیولوژیک می توان استفاده نمود .

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

انواع کودهای شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی

هر نوع موادی که جهت تقویت خاک و بالا بردن حاصلخیزی آن که چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی باعث افزایش عملکرد محصول می شود کود گفته می شود.
کودها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از کودهای شیمیایی ، کود آلی و کود بیولوژیک.
کودهای شیمیایی:
تاریخچه:
تولید این نوع کودها، در کشاورزی و ازدیاد تولید محصولات زراعی انقلابی را به وجود آورد. طی مرور زمان تولید این کودها رو به فزونی گذاشته و از آنجا که علاوه بر این که این کود ها باعث ازدیاد محصول می‌گردد باید این را هم در نظر داشت که، این کودها صدمات زیادی را به خاک، موجودات زنده و اکوسیستم وارد می‌نمایند.

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

آفت کش های سازگار با محیط زیست

در خصوص عوارض مخرب و آسیب های جبران ناپذیر زیست محیطی مرتبط با کاربرد بی رویه سموم شیمیایی در کشورمان تا کنون مطالب فراوانی به چاپ رسیده و اکثر کارشناسان محیط زیست نسبت به عواقب آن هشدار دادند علیرغم این هشدارها و اقدامات ارگانهای مسئول متاسفانه باز هم شاهد کاربرد سمومی در کشاورزی هستیم که برخی از آن ها به دلیل طیف وسیع عملکرد و سمیت شدید حداقل در کشور های توسعه یافته منسوخ گردیده اند.

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

نحوه اثر سموم ارگانوکلره

کلیه سموم ارگانو کلره روی اعصاب اثر می کنند. اما سم د.د.ت به طریقه دیگری عمل می کند د د ت بر روی کانال سدیم درسیستم اعصاب عمل مینماید به نحوی که عبور 'action potential' را در عصب قطع می نماید. علائم بوجود آمده شامل عدم تعادل ، لرزش عضلانی ، twitches می باشد. عملکرد سموم سیکلودین ها (مانند آلدرین)روی رسپتورهای گابا(GABA receptors ) می باشد که که این رسپتور بر روی غشاء اعصاب بعنوان کانال یون کلر عمل می کند .این نوع سموم به گابا متصل شده و جریان یون کلر را کاهش می دهد. علامت شاخص در این گونه مسمومیت ، تشنج می با شد.

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

تعاریف علف هرز و مشکلات آنها


تعاریف علف های هرز :
1- طبق یک تعریف ساده ،‌علف هرز یک گیاه نابجا می باشد یعنی در جایی می روید که حضورش نامطلوب می باشد .
 2- علف هرز گیاهی است خود رو که به طور ناخواسته در مزارع و باغ ها می روید که کمیت و کیفیت و در نتیجه ارزش اقتصادی محصول زراعی را به شدت پایین می آورد و ضمن اختلال در عملیات زراعی هزینه های تولید را افزایش می دهد .

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

انواع علف کش و کاربرد آنها در کشاورزی

علف‌کش‌هاى مورد استفاده بر روى اندام‌هاى هوائى
علف‌کش‌هائى که عمدتاً بر روى شاخ و برگ کاربرد دارند، براساس واکنش گیاه، عمل انتخابى و الگوى انتقال به چهار دسته تقسیم مى‌شوند:
حرکت به طریقهٔ سیم‌پلاست (درون سلولی)، فعالیت هورمونى شبه اکسین، فنوکسى‌ها،بنزوئیک اسیدها، نپتالام و علف‌کش‌هاى اسید پیکولینیک.

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

آفات چغندرقند و راه های کنترل آن

چغندر قند یکی از محصولات مهم در دنیا است و بخش عمده ای از شکر مصرفی در کشور ما از این گیاه تامین می شود. به رغم گذشت زمان و توسعه ی فن آوری جدید تولید محصولات کشاورزی و شناسایی سایر منابع غذایی، هیچگاه از اهمیت این گیاه کاسته نشده است. کشت چغندرقند در کشور ما جنبه ی استراتژیک داشته و مورد توجه خاص مسئولان و دست اندرکاران امر کشاورزی است، با توجه به این نکات، هنوز شاهد حمله یکسری از آفات و بیماری ها در مناطق چغندرکاری هستیم که در این مقاله راه های شناسایی و مبارزه با سه آفت چغندرقند آورده شده است.

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

برخی از مشکلات مربوط به عدم تاثیر آفتکش ها

گاهی کشاورزان از عدم تاثیر آفتکش های مختلف شاکی هستند. دلایل متعددی در مورد عدم تاثیر آفتکش ها وجود دارد مانند موارد ذیل :
1- عدم نفوذ خوب سم در میان شاخه و برگ های گیاه . در مورد برخی از آفات که در قسمت داخلی پوشش گیاهی فعالیت می کنند , در هنگام سمپاشی , محلول سم باید به میان شاخه و برگ ها نفوذ نماید و به محل فعالیت آفت برسد. فشار سمپاش در رسیدن محلول سمی به داخل پوشش گیاهی از طریق ایجاد فشار بر لایه بیرونی شاخه و برگ ها برای رسیدن به محل فعالیت افت در قسمت داخلی گیاه مهم می باشد.

ادامه مطلب

   + کشاورز - ۱:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥

به پرشین بلاگ خوش آمدید

بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com

   + پرشین بلاگ - ۱:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٥